بلاگ

دانش آموزان موفق چند ساعت در روز درس می خوانند ؟

میزان مطالعه مناسب دانش آموزان

از آنجایی که کنکور و موفق شدن در آن برای بیشتر دانش آموزان یک هدف بزرگ می باشد، برنامه ریزی کردن و میزان درس خواندن برای کنکور و امتحانات نیز از اهمیت بالایی در موفقیت آن نقش دارد. به همین دلیل برای دانش آموزان موفق تعداد ساعت مطالعه و درس خواندن از اهمیت زیادی برخوردار است و این موضوع برای بیشتر افراد سوال می شود که چه میزان ساعت مطالعه برای نتیجه گرفتن در کنکور و یا المپیاد نیاز است ؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا باهم به جواب این سوال پی ببریم.

دانش آموزان موفق برای کنکور روزی چند ساعت درس می خوانند ؟

از آنجایی که این سوال کلی می باشد، برای پاسخ آن نیازمند به دانستن جزئیات بیشتری خواهید بود. همچنین این موضوع را در نظر داشته باشید که هر شخصی دارای ویژگی های منحصر به فرد خود بوده و با شخص دیگر قابل مقایسه نمی باشد و به همین دلیل موضوعاتی مانند روحیات، استعدادهای فردی و تحصیلی، میزان توانایی فرد برای مطالعه و خصوصیات شخصیتی را برای این موضوع باید در نظر بگیرید.

ساعت مطالعه دانش آموزان موفق به شرایط مختلفی بستگی دارد که از جمله آنها توانایی دانش آموز برای مطالعه در طول یک روز بوده و همچنین میزان بار علمی و سطح یادگیری او در طول زمان تحصیل اش می باشد. همچنین دیگر موضوعاتی مانند اینکه هر درس برای مطالعه به چه مقدار زمان نیاز داشته و همچنین تعداد ساعات مطالعه در روزها و ماهای مانده به زمان کنکور و یا امتحانات مهم، با تعداد ساعات مطالعه در طی سال تحصیلی متفاوت می باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که دانش آموزی که برای کنکور درس می خواند با فردی که فارغ التحصیل شده و برای کنکور آماده می شود، میزان مطالعه متفاوتی را دارد و در واقع فرصت مطالعه برای فارغ التحصیل کنکوری بیشتر از دانش آموز بوده و دانش آموزان به دلیل صرف زمان زیادی که برای رفتن به مدرسه و همچنین انجام تکالیف آن صرف می کنند، فرصت مطالعه کمتری را برای درس خواندن در اختیار دارند.

همانطور که پیش تر اشاره کردیم توانایی هر فرد برای مطالعه در روز متفاوت بوده و اینکه افرادی به شما توصیه می کنند که حداقل باید روزی 15 تا 16 ساعت مطالعه داشته باشید تا بتوانید به موفقیت در کنکور دست پیدا کنید، اشتباه می باشد. بصورت کلی می توان گفت که داوطلبان در کنکور اگر دانش آموز می باشند روزی 30 تا 45 ساعت در هفته به مطالعه پرداخته و داوطلبان فارغ التحصیل و یا پشت کنکوری بین 60 تا 90 ساعت در هفته درس می خوانند.

میزان ساعت مطالعه برای کنکور

بیشتر بدانید : دبیر خصوصی چگونه می تواند وضعیت تحصیلی را ارتقا دهد ؟

دانش آموزان موفق برای امتحانات پایان ترم روزی چند ساعت درس می خوانند ؟

برای تعیین تعداد ساعت درس خواندن دانش آموزان برای موفقیت در امتحانات پایان ترم نیز مانند کنکور، فاکتورهای مختلفی دخیل می باشند. از جمله این فاکتورها موضوع هدفمندی دانش آموز است، اینکه او بداند که به چه هدفی درس می خواند از اهمیت زیادی برخوردار است. ممکن است دانش آموزی برای آمادگی در کنکور سالهای آینده درس می خواند و یا فردی برای کسب نمره دلخواه خود در امتحانات درس خوانده و یا اصلا بدانید که فرزند شما به قصد کسب چه نمره ای در امتحانات پایان ترم می خواهد که درس بخواند ؟

همچنین آمادگی دانش آموز برای شرکت در آزمون های تیزهوشان و مدارس نمونه نیز متفاوت می باشد و میزان مطالعه آن نیز با آزمون های دیگر فرق می کند.

همانطور که پیش تر اشاره کردیم در همه این موارد میزان استعداد تحصیلی دانش آموز، فهم او در درس های مختلف و همچنین سرعت مطالعه و یادگیری او در مقدار ساعت مطالعه دانش آموزان موثر می باشد.

برنامه ریزی کردن برای ساعت های مطالعه از موضوعات مهم و تاثیر گذار در میزان موفقیت دانش آموزان در هر امتحان و آزمون ورودی می باشد. برای این منظور نیاز است تا یک برنامه ریزی دقیقی داشته و برای مبحثی که می خواهید امروز مطالعه نمایید، یک ساعت زمان را اختصاص دهید و برای این منظور دفتری را داشته باشید تا در آن ساعت های مطالعه خود را در دفتر یادداشت نمایید. این مقدار ساعت ها بستگی به نیاز دانش آموز به مطالعه هر بخش و درس بوده و نمیتوان برای آن ساعت دقیقی را تعیین نمود، اما این نکته را در نظر داشته باشید که برنامه ریزی درسی می تواند تا حدود زیادی در میزان موفقیت دانش آموزان تاثیر گذار باشد.

راه های صحیح مطالعه

بیشتر بدانید : چگونه برای امتحانات پایان ترم آماده باشیم ؟

روش مطالعه صحیح به چه صورت می باشد ؟

تعیین کردن هدف : هدف گذاری بهتر است بر مبنای خواسته، توانایی و میزان استعداد فرد باشد. همچنین سعی کنید که هدف های خود را قابل دسترس و مطابق با شرایط و توانایی های خود انتخاب نمایید. هدف های شما می تواند کوتاه مدت و بلند مدت باشد و برای این کار می توانید آنها را بنویسید و برای آن برنامه ریزی نمایید.

مرور کردن درس های همان روز : سعی کنید درسی که در هر روز مطالعه داشتید را در پایان همان روز مرور کوتاهی داشته باشید، این کار نه تنها که زمان زیادی را از شما نمی گیرد، بلکه منجر به تثبیت مطالب در ذهن شما نیز می شود.

محیط مناسب : مطالعه کردن در محیطی آرام، دارای نور کافی و منظم منجر به تمرکز شما در مطالعه شده و نتیجه آن را بهینه می کند.

تمرکز داشتن : دور ماندن از عواملی که منجر به حواس پرتی شما در طول زمان مطالعه می شود بسیار مهم است، از جمله آنها به گوشی موبایل و تلویزیون میتوان اشاره کرد.

خلاصه کردن : یکی از روش های موثر در یادگیری استفاده از خلاصه نویسی است که منجر به کم شدن حجم مطالب درسی شده و مرور آنها را راحت تر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *