بلاگ

ویژگی های یک معلم خصوصی خوب چیست ؟

معلم خصوصی خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

برای همه پدرها و مادرها پیدا کردن معلم خصوصی خوب اهمیت زیادی داشته چرا که منجر به بالا رفتن راندمان تحصیلی فرزندشان شده و اشکالات درسی او را نیز به خوبی از بین می برد. اما گاهی والدین نمی دانند برای پیدا کردن معلم خصوصی خوب باید به دنبال چه معیارهایی باشند و در این راه احساس سردرگمی و ناتوانی می کنند. در این مقاله ما به شما کمک می کنیم تا با آشنا شدن با ویژگی های معلم خصوصی خوب، در این راه بهتر بتوانید به فرزند خود کمک نمایید.

ویژگی های مهم معلم خصوصی خوب چیست ؟

معلم خصوصی باید دارای چه ویژگی هایی باشد ؟

از آنجایی که تدریس خصوصی همواره دارای هزینه های بالایی می باشد، اگر با انتخاب درستی از معلم خصوصی همراه نبوده، می تواند علاوه بر متحمل شدن ضررهای مادی به خانواده ها، با تدریس اشتباه و یا انتقال ندادن مفاهیم درست به دانش آموز، منجر به عدم پیشرفت تحصیلی او نیز شود. این موضوع را در نظر داشته باشید که انتقال اشتباه مفاهیم درسی منجر شده که این مطالب تا آخر در ذهن دانش آموز به اشتباه باقی مانده و به همین دلیل اهمیت معلم خصوصی و تدریس را بیشتر می کند.

 

بیشتر بدانید : دبیر خصوصی چگونه می تواند وضعیت تحصیلی را ارتقا دهد ؟

 

تدریس کردن به این معنا نیست که هر کسی که در رشته تحصیلی خود مهارت کافی بدست می آورد، لزوما در تدریس آن درس نیز تبحر و تجربه کافی را دارد. در واقع یک معلم خصوصی می بایست علاوه بر داشتن این ویژگی، قابلیت انتقال مفاهیم را به خوبی داشته و بتواند با کمک روش های تدریس جدید و متنوع، مطلب را به دانش آموز انتقال دهد. همچنین نیاز است تا با دانش آموز ارتباط خوبی برقرار کرده و بتواند نقاط ضعف و قوت او را پیدا کرده و در آن زمینه او را تقویت نماید. این موارد ویژگی های کلی معلم خصوصی می باشد که باید در همه درس ها از این ویژگی ها برخوردار باشند، اما ممکن است در هر درسی ویژگی های مختص به آن درس نیز نیاز بوده که در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد می پردازیم.

معلم خصوصی خوب در دروس مختلف

بیشتر بدانید : معرفی بهترین شیوه های حفظ کردن فرمول ریاضی و فیزیک

ویژگی های معلم خصوصی خوب در دروس مختلف

معلم خصوصی خوب درس ریاضی و فیزیک : در درس هایی مانند ریاضی و فیزیک که نیازی به حفظ کردن ندارد، ویژگی معلم خصوصی خوب باید به گونه ای باشد که به دانش آموز قابلیت حل مسائل سریع را به خوبی آموزش دهد و درک او را در حل کردن مسئله بالا برده و در واقع به دانش آموز کمک کند تا بتواند از روی سوال، راه حل مناسب را پیدا کرده و آن را برای رسیدن به جواب درست، به پیش برد.

معلم خصوصی خوب درس شیمی : یکی از دروسی که بیشتر دانش آموزان با آن مشکل دارند، درس شیمی می باشد. این درس هم نیاز به خواندن داشته و هم به تمرین کردن احتیاج دارد، بنابر این پیدا کردن معلم خصوصی خوب در این درس اهمیت زیادی دارد. مسائل مربوط به درس شیمی گاهی پیچیدگی های زیادی داشته و گنگ و نا مفهوم می شود.

معلم خصوصی خوب در این زمینه به دانش آموز کمک کرده تا در ابتدا هدف از هر مسئله را پیدا کرده و سپس به حل آن بپردازد. به عنوان مثال در مورد درصد خلوص نیاز است تا ابتدا درباره خالصی و نا خالصی به دانش آموز درک واضح و مفیدی ارائه داده تا او بتواند پاسخ به این مسئله را پیدا نماید. همچنین داشتن یک جزوه خلاصه و در عین حال کامل و استفاده از روش های میانبر در حل مسائل نیز می تواند در این زمینه بسیار مفید باشد.

معلم خصوصی خوب درس زیست شناسی : در درس زیست شناسی داشتن جزوه ای کامل و دارای تمام نکات از اهمیت زیادی برخوردار است. معلم خصوصی خوب در درس زیست شناسی می بایست بتواند علاوه بر یادگیری مطالعه ترکیبی به دانش آموز، روش های تست زنی را در این زمینه به خوبی با او تمرین نماید. این درس نیاز به دسته بندی مشخصی داشته که این کار فقط با کمک معلم خصوصی خوب امکان پذیر می باشد.

معلم خصوصی خوب درس ادبیات : درک ادبی با مطالعه کردن در این درس امکان پذیر نبوده و نیاز به داشتن معلم خصوصی دارد. از آنجایی که درس ادبیات در کنکور دارای ضریب 4 می باشد، یکی از دروس مهم دبیرستان و کنکور محسوب می شود. معلم خصوصی خوب در این درس باید بتواند درک ادبی را به خوبی به دانش آموز تدریس کرده و همچنین ارایه های ادبی، دستور زبان و مفاهیم این درس را آموزش دهد. جزوه خوب و مناسب در این درس نیز می تواند کمک زیادی به دانش آموزان نماید.

معلم خصوصی خوب درس عربی : به دلیل داشتن قواعد پیچیده درس عربی، یادگیری آن بسیار سخت بوده و معمولا دانش آموزان در این زمینه مشکل دارند. یادگیری قواعد عربی و همچنین درک مفاهیم آن بسیار مهم بوده و یک معلم خصوصی خوب در این درس می بایست خودش به زبان عربی مسلط بوده تا بتواند با کد گذاری و داستان سازی درباره قواعد و مفاهیم آن، درس عربی را بیاموزد. این روش ها منجر به ماندگاری مفاهیم برای مدت طولانی در ذهن دانش آموز می شود. انتقال مفاهیم به خوبی و همچنین کد گذاری قواعد از ویژگی های معلم خصوصی خوب در درس عربی می باشد.

معلم خصوصی خوب درس زبان : یادگیری لغات زبان و بخاطر سپردن آن می تواند برای دانش آموزان چالش بر انگیز باشد که با روش های فیش نویسی میتوان این مشکل را حل کرد. همچنین گرامرهای این درس از موارد مهم آموزش درس زبان بوده که معلم خصوصی خوب در این زمینه می تواند با تمرین های متنوع در این زمینه، اشکالات دانش آموز را رفع کرده و استثناهای این زبان را به او آموزش دهد. از موضوعات مهم در این درس آموزش همراه با تمرین می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *