بلاگ

چگونه درس ریاضی را عمیق یاد بگیریم؟ بهترین تکنیک ها

روش یادگیری عمیق درس ریاضی

درس ریاضی برای بسیاری از افراد جزو دروس سخت و غیر قابل فهمی می باشد که برای یادگیری عمقی و مفهومی آن نیاز به کمک گرفتن از روش های مفید دارند. ریاضی جزو دروسی می باشد که در همه رشته های تحصیلی کم و بیش وجود داشته و به همین دلیل نمی توانید از آن فرار نمایید. با وجود اینکه ممکن است خیلی از افراد از ریاضی بدشان بیاید و به آن علاقه ای نداشته باشند، اما نکته مهم درباره این درس نحوه درست یادگیری آن می باشد که منجر به علاقه و یا عدم علاقه فرد به آن می شود. ترس داشتن از ریاضی باعث شده تا افراد از آن فراری شده و علاقه به یادگیری آن نیز نداشته باشند. اما خوشبختانه با یادگیری درست این درس می توانید تا حدود زیادی با آن ارتباط برقرار کرده و در آن موفق شوید. در این مقاله ما به شما کمک می کنیم تا درس ریاضی را بصورت عمقی تر و بهتری یاد بگیرید.

راه های مفید در یادگیری عمیق درس ریاضی

بیشتر بدانید : معرفی بهترین شیوه های حفظ کردن فرمول ریاضی و فیزیک

نکات مهم برای یادگیری عمیق درس ریاضی

روش آموزشی مناسب : نکته اول در یادگیری عمیق درس ریاضی، آموزش درست این درس می باشد. آموزش خوب به شما کمک کرده تا درصد بالایی از مسیر یادگیری درس ریاضی را به خوبی جلو روید. اگر در زمان آموزش در مدرسه یا دانشگاه با روش تدریس دبیر و یا استاد خود نمی توانید این درس را به خوبی یاد بگیرید، می توانید از دوستان خود که در این درس موفق تر بوده و مفاهیم را می توانند بهتر آموزش دهند، کمک بگیرید. همچنین کمک گرفتن از معلم خصوصی خوب در درس ریاضی نیز می تواند به شما برای درک بهتر مفاهیم این درس کمک زیادی نماید.

تمرین کردن : از آنجایی که درس ریاضی یک درس خواندنی و حفظ کردنی نمی باشد، با خواندن و یا شنیدن آن نمی توانید به هیچ عنوان در آن موفق شده و آن را بصورت عمقی یاد بگیرید. تنها راه شما برای یادگیری بهتر و عمیق تر درس ریاضی، تمرین کردن مسائل آن می باشد. هرچه بیشتر تمرین کنید، موضوعات و مفاهیم این درس برای شما عمیق تر می شود و همچنین حل تمرین باعث شده تا این مسائل در ذهن شما تثبیت شود. از آنجایی که در درس ریاضی ممکن است هر مسئله ای دارای چندین راه مختلف باشد، با تمرین می توانید با راه حل های مختلف مسائل نیز آشنا شوید. یادگیری چند راه در درس ریاضی می تواند به شما در عمیق تر شدن آن کمک زیادی نماید و همچنین به مرور خودتان متوجه می شوید که کدام راه برای رسیدن به جواب نهایی، سریع تر می تواند به شما کمک نماید.

مرور کردن اشتباهات : در درس ریاضی و در مسیر حل مسائل آن ممکن است برای رسیدن به جوابتان، اشتباه نمایید. متوجه شدن اشتباهاتتان و رفع کردن آنها باعث شده تا دوباره این اشتباه را تکرار نکنید و شما می توانید با یادگیری راه حل درست، بهتر و عمقی تر این مسئله را متوجه شده و منجر به عدم تکرار اشتباهات شما نیز می شود.

مسائل درس ریاضی را حفظ نکنید : اینکه بخواهید راه حل مسئله را حفط کنید یک اشتباه بزرگ است، چرا که در صورتیکه صورت مسئله تغییر نماید شما نمی توانید به خوبی آن را پاسخ داده و گیج می شوید. پس برای درس ریاضی حفظ کردن را کنار گذاشته و آن را بصورت مفهومی متوجه شوید. وقتی با مفهوم حل مسئله در درس ریاضی آشنا شوید، می توانید همه مسائل مشابه را به راحتی حل نمایید. از آنجایی که درس ریاضی بصورت پیوسته و دنباله دار می باشد، درک یک مفهوم به درک موضوعات دیگر نیز کمک می کند.

سوال را رها نکنید : تمرین کردن درس ریاضی به شما فرصت اشتباه کردن و رفع آن را می دهد و این موضوع منجر به یادگیری درست ریاضی می شود. سماجت شما در حل مسائل ریاضی باعث شده تا برای آزمون این درست آمادگی کافی داشته باشید. این روش که در موقع حل کردن مسائل ریاضی، شما سوالی که به نمی توانید آن را حل کنید را رها کرده و به سراغ سوال دیگری می روید، اشتباه می باشد. شما نیاز است تا ابتدا خودتان برای حل مسئله تلاش کنید و هر راه حلی که به ذهنتان می رسد را استفاده نمایید، سپس جواب درست و روش حل مسئله را از کتاب راهنما و یا با کمک دوست و معلم خود بررسی نمایید.

مشکلات و چالش های درس ریاضی

بیشتر بدانید : ویژگی های یک معلم خصوصی خوب چیست ؟

راهکارهای مفید دیگر در یادگیری درس ریاضی چه می باشد ؟

علاوه بر نکات گفته شده در بالا نیاز است تا به چند نکته کلیدی دیگر نیز دقت نمایید که در یادگیری عمیق درس ریاضی می تواند به شما کمک نماید :

محیط آرامی را برای یادگیری ریاضی انتخاب کنید : درس ریاضی نیاز به تمرکز زیادی داشته و بنابر این نیاز به محیطی آرام و به دور از سر و صدا دارد.

درس همان روز را در کلاس یاد بگیرید : یادگیری در کلاس به شما کمک می کند تا زمان کمتری را برای درک مطالب در خانه صرف نمایید. برای یادگیری درس ریاضی نیاز به تمرکز داشته که می توانید در چنین مواقعی ذهنتان را از روی موضوعات متفرقه دیگر خالی کرده و به درس بگذارید.

درس هر روز را همان روز تمرین کنید : سعی کنید در درس ریاضی موضوعاتی که در هر روز یاد گرفته اید را همان روز به حل مسائل مربوط به آن بپردازید. این باعث شده تا هم بصورت عمقی تر آن مبحث برایتان تثبیت شده و هم کمک می کند تا سریع تر مسئله های آن را حل کرده و راندمان درسی شما را بالا می برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *