بلاگ

معرفی بهترین شیوه های حفظ کردن فرمول ریاضی و فیزیک

راه های یادگیری فرمول ریاضی و فیزیک

حفظ کردن فرمول ریاضی و فیزیک از بخش های سخت در درس های محاسباتی می باشد و در برخی مواقع همین حفظ کردن فرمول های این دروس باعث دوری دانش آموزان از آن شده است. درک کردن معنی فرمول ها از بهترین راهکارهای لازم برای حفظ کردن فرمول ریاضی و فیزیک می باشد. در واقع یادگیری و درک فرمول باعث شده تا بتوانید از آن به خوبی استفاده کرده و اصطلاحا دوباره آن را بسازید. در این مقاله ما به شما کمک می کنید تا روش هایی برای حفظ کردن فرمول ریاضی و فیزیک را به شما آموزش دهیم.

راهکارهای حفظ کردن فرمول ریاضی و فیزیک

بیشتر بدانید : چگونه درس ریاضی را عمیق یاد بگیریم ؟

راهکارهای ساده و موثر برای یادگیری فرمول ریاضی و فیزیک

کمک گرفتن از بخش های مشترک در فرمول ها : برای یادگیری فرمول ریاضی و فیزیک نیاز است تا در ابتدا آن بخش از مبحث درسی را به خوبی متوجه شده و یاد بگیریم. ممکن است در یک روز درسی تعداد بالایی فرمول ریاضی و فیزیک به شما آموزش داده شده است که همین موضوع منجر به گیج شدن شما می شود، اما به این نکته توجه داشته باشید که فرمول های ریاضی و یا فیزیک ممکن است دارای بخش های مشابهی باشند که وجود همین بخش های مشترک به شما کمک می کند تا در فرآیند حفظ کردن آن نیز بهتر پیش روید.

کمک گرفتن از شبیه سازی ها : برای حفظ کردن فرمول ریاضی و فیزیک می توانید از روش های شبیه سازی استفاده نمایید. مثلا حرف یا نمادی که در فرمول ریاضی و فیزیک قرار دارد را شبیه به حیوان یا شی در نظر گرفته تا بتوانید آن را بهتر بخاطر سپارید.

کمک گرفتن از سرنخ ها : از دیگر روش های حفظ کردن فرمول ها استفاده از سرنخ ها می باشد. ذهن افراد در مواقع آموزش بصورت ناخودآگاه به دنبال موضوعات مشابه رفته و از این طریق می توانید سرنخ هایی را برای به یادآوری فرمول ریاضی و فیزیک استفاده نمایید.

درک معنای فرمول ریاضی و فیزیک : همانطور که پیش تر اشاره کردیم، درک کردن فرمول ها از اهمیت زیادی برای بخاطر سپردن و یادگیری آن برخوردار می باشد. همچنین می توانید فرمول ها را به بخش های کوچک تر و ساده تری تبدیل کرده تا راحت تر آن را بخاطر سپرده و زمان کمتری نیز برای آن صرف کنید. همچنین درک کردن نحوه عملکرد فرمول نیز در بخاطر سپردن آن به شما کمک زیادی می کند.

بخش کردن فرمول ها : از آنجایی که در فرمول ریاضی و فیزیک این موضوع پر تکرار بوده که هر فرمول از پارامترهایی تشکیل شده است که ممکن است بخش هایی از آن از فرمول های دیگری گرفته شده باشد، کمک گرفتن از بخش های مشابه می تواند در بخاطر سپردن کل فرمول به شما کمک نماید. این نکته را در نظر داشته باشید که حفظ کردن کل فرمول کار اشتباه و زمان گیری بوده و نیاز است تا آن را به بخش های کوچک تری تقسیم کرده و هر کدام را با روشی حفظ کرده و بعد از آن به تدریج کل فرمول را حفظ می شوید.

از چه روشی میتوان فرمول ریاضی و فیزیک را حفظ کرد ؟

بیشتر بدانید : چگونه برای امتحانات پایان ترم آماده باشیم ؟

روش های غیر آموزشی موثر در یادگیری فرمول ریاضی و فیزیک چه می باشد ؟

داشتن تمرکز و آرامش : از روش های موثر دیگر در یادگیری فرمول ریاضی و فیزیک غلبه بر استرس می باشد. استرس می تواند بدترین سم برای بخاطر سپردن موضوعات درسی بوده و همچنین انرژی فرد را کاهش می دهد. برای کم شدن میزان استرس خود می توانید از روش هایی مانند ذهن آگاهی، تنفس عمیق و یا مدیتیشن استفاده نمایید. در مواقعی که استرس شما بیش از اندازه می باشد بهتر است تا درس را کنار گذاشته و به بدنتان استراحت دهید. این موضوع را در نظر داشته باشید که اگر بدن شما در حالت آرامش و یادگیری نباشد، تلاش شما برای حفظ کردن فرمول ریاضی و فیزیک، بیهوده است.

میان وعده های مقوی بخورید : مفاهیم ریاضی و فیزیک می تواند انرژی بدن شما را به میزان زیادی کاهش داده و ذهنتان را درگیر کند. برای بازگشت انرژی به بدنتان و همچنین افزایش میزان تمرکز نیاز است تا از میان وعده های سالم و مقوی استفاده نمایید. کمک گرفتن از مغزهای بادام، گردو، پسته و بادام زمینی می تواند هم در تامین انرژی بدن شما کمک کرده و هم در تقویت حافظه موثر است. همچنین در مواقعی که قند خونتان پایین افتاده است، از چند شیرینی برای بالا رفتن سطح قند خونتان استفاده نمایید. استفاده از میوه و غذاهای سبک نیز می تواند در رفع گرسنگی و همچنین بدست آوردن انرژی شما موثر باشد.

از تمرین و تکرار استفاده کنید : برای حفظ کردن فرمول های ریاضی و فیزیک می توانید از روش های خلاقانه ای استفاده نمایید که منجر به تمرین و تکرار آن در ذهنتان شود. مثلا فرمول ها را در بخش هایی مانند در یخچال، دیوار اتاق و یا در ورودی اتاقتان قرار دهید و همچنین می توانید از اعضای خانواده خود کمک گرفته و آن را مانند یک بازی طراحی کنید و فرمول را اسم رمز ورود به آشپزخانه بگذارید و از خانواده خود بخواهید که از شما سوال کنند که اسم رمز چیست و تا موقعی که آن را درست نگویید، اجازه ورود به آشپزخانه را پیدا نکنید.

داشتن خواب کافی و استراحت : ممکن است به این فکر کنید که حفظ کردن فرمول ریاضی و فیزیک چه ارتباطی با خوابیدن دارد ؟ اما استراحت و خواب کافی برای مغز نیاز بوده و به آن فرصت می دهد تا این اطلاعات را به بخش حافظه بلند مدت انتقال دهد. همچنین خسته شدن بیش از اندازه مغز منجر به کاهش میزان راندمان و عملکرد آن شده و نتیجه معکوسی دارد. شما باید در طول شبانه روز حداقل به میزان 8 ساعت در محیطی آرام و ساکت بخوابید تا بدنتان دوباره انرژی کافی برای اطلاعات جدید را پیدا نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *