بلاگ

مقایسه تدریس خصوصی و گروهی | کدام بهتر است؟

مقایسه تدریس خصوصی و گروهی / امروزه پرداختن به امر آموزش برای دستیابی به موفقیت دانش آموزان مستلزم توجه به نکات و اصول مختلفی است از جمله عوامل تاثیر گذار بر کیفیت آموزش و درک مفاهیم، انتخاب سبک آموزشی است. از جمله سبک و شیوه های آموزشی می توانیم به آموزش گروهی و خصوصی اشاره کنیم . بسیاری از دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی در صدد استفاده از هر کدام از این دو روش هستند و ممکن است در این مسیر با سوالات و چالش های مختلفی روبرو شوند.

در این مقاله قصد داریم به موضوع مقایسه تدریس خصوصی و گروهی و سوال تدریس خصوصی بهتر است یا گروهی؟ بپردازیم.

مقایسه تدریس خصوصی و گروهی

آموزش اصولی و باکیفیت دانش آموزان، زیربنای توسعه پایدار هر جامعه‌ای محسوب می شود. با اجرای روش های درست آموزشی می توان زمینه‌ساز شکوفایی استعدادهای جامعه و پرورش نسل خلاق و کارآمد شد. این عوامل در نهایت باعث پیشرفت علمی، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جامعه در آینده می شود.

همان طور که اشاره شد یکی از عوامل تاثیر گذار بر آموزش دانش آموزان، انتخاب سبک آموزشی درست است. انتخاب شیوه آموزشی مناسب برای هر دانش‌آموز که متناسب با سطح توانایی و مهارت های او باشد می تواند در موفقیت و پیشرفت او تاثیر زیادی داشته باشد.

از جمله شیوه های آموزشی می توان به دو شیوه تدریس خصوصی و گروهی اشاره کرد.

والدین و دانش آموزان زیادی در صدد مقایسه تدریس خصوصی و گروهی و انتخاب بین این دو هستند. برای پاسخ به سوال تدریس خصوصی بهتراست یا گروهی؟ باید ابتدا درک درستی از این دو روش و مزایا و معایب آن داشته باشید.

تدریس خصوصی چیست؟

مقایسه تدریس خصوصی و گروهی / تدریس خصوصی یک از انواع روش های آموزشی است که در آن مدرس یا دبیر به صورت انحصاری بر روی آموزش به یک دانش آموز تمرکز دارد. با توجه به اینکه در کلاس های گروهی تعداد زیادی دانش آموز با سطح توانایی و یادگیری مختلفی وجود دارد خوبی آموزش خصوصی این است که در این روش آموزشی برنامه آموزشی متناسب با نیازها و سطح یادگیری و توانایی های شخص ارائه می شود و به عبارتی کل تایم کلاس در اختیار دانش آموز است و می تواند آموزش متناسب با خود را دریافت کرده و امکان برطرف نمودن نقاط ضعف او وجود دارد.

تدریس خصوصی بهتر است یا تدریس گروهی

 مزایا تدریس خصوصی

تدریس خصوصی مزایای زیادی دارد، استفاده از کلاس های تدریس خصوصی مناسب و هدفمند می تواند در رشد و ارتقا سطح علمی دانش آموزان نقش مهمی داشته باشد.

از جمله مزایای کلاس های خصوصی می توان به موارد زیر اشاره کرد

 تمرکز کامل بر روی نیازهای دانش آموز: با استفاده از این روش مدرس درک بهتری از نقاط ضعف و قوت دانش آموز داشته و می‌تواند با شناخت نقاط ضعف و قوت دانش‌آموز، برنامه درسی را صرفا بر اساس نیازهای او تنظیم نماید.

پاسخگویی به سوالات: در کلاس های مدرسه که به صورت گروهی برگزار می شود به دلیل حضور تعدادی زیادی از دانش آموزان ممکن است امکان پاسخ گویی به تمامی سوالات دانش آموز و رفع پرسش های او مقدور نباشد ولی در کلاس خصوص دانش آموز این امکان را دارد تا تمامی سوالات و ابهامات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را دریافت نماید.

پیشرفت سریعتر: با شرکت در کلاس های خصوصی و از آن جایی که تمرکز کلاس بر روی یک نفر است دانش آموز می تواند پیشرفت سریعتر و محسوس تری داشته باشد.

برنامه ریزی راحتر: بازه زمانی برگزاری کلاس خصوصی قابل انعطاف تر بوده و دانش آموز و مدرس می توانند با راحتی بیشتری اقدام به برنامه ریزی و تعیین ساعات کلاس خصوصی نمایند.

در کنار تمامی مزایای مهم تدریس خصوصی، این روش می تواند معایبی هم داشته باشد. از جمله موارد قابل توحه در این زمینه باید به هزینه بالاتر این کلاس ها اشاره کنیم در واقع هزینه شرکت در کلاس‌های خصوصی نسبت به کلاس‌های گروهی بالاتر است. علاوه بر این چون در کلاس درس تنها یک دانش آموز و مدرس وجود دارد این مسئله می تواند باعث کاهش تعاملات و ارتباط دانش آموز با بقیه دانش آموزان شود به عبارتی فرصت تعامل با سایر دانش‌آموزان و بحث و گفتگو  و یادگیری از این طریق محدود می‌شود.

با توجه به نکات گفته شده و با وجود همه ی موارد ، تدریس خصوصی و استفاده از کلاس های متناسب با سطح دانش آموز تاثیر زیادی بر موفقیت و رشد توانایی های او خواهد داشت به شرطی که در انتخاب دبیر و مدرس مورد نظر توجه لازم را داشته باشید. برای اطمینان از این مورد می توانید انتخاب دبیر و معلم خصوصی را به مراکز با تجربه و پیش قدم در این زمینه بسپارید.

تدریس گروهی چیست؟

مقایسه تدریس خصوصی و گروهی / پیش از این به توضیح درباره ی تدریس خصوصی و ذکر مزایا و معایب آن پرداختیم. همان طور که گفته شد تدریس گروهی یکی دیگر از روش های آموزشی است.

مقایسه تدریس خصوصی و گروهی

اکثر ما با تدریس گروهی و مزایا و معایب آن آشنا هستیم، در روش تدریس گروهی، مدرس یا معلم به صورت همزمان به آموزش گروهی از دانش‌آموزان می‌پردازد. در تدریس گروهی برنامه آموزشی بر اساس سرفصل‌های مشخص شده انجام می گیرد.

مزایای تدریس گروهی

تدریس گروهی نیز دارای نکات قابل توجه و مزایای مختلفی است از جمله مزایا و فواید آن می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم

هزینه کلاس: شرکت در کلاس های درس گروهی مانند کلاس درس مدرسه نیاز به پرداخت هزینه ندارد و یا در تعدادی دیگر از کلاس های گروهی هزینه آن نسبت به کلاس خصوصی بسیار پایین تر است.

تعاملات و ارتباطات بیشتر دانش آموز: دانش آموزان در این نوع کلاس ها می توانند بیشتر با دوستان خود تعامل و ارتباط داشته و به بحث و گفتگوهای علمی درسی بپردازند.

استفاده از تجربه یکدیگر: در کلاس های گروهی دانش آموزان می ت.انند از تجربیات و نظرات و روش های یکدیگر بهره مند شده و در صورت کارایی از آن استفاده نمایند.

مانند روش تدریس خصوصی تدریس گروهی هم معایب مختلف دارد. از جمله مهم ترین آن که پیش از این هم به آن اشاره کردیم می توان محدودیت در رفع اشکال و ابهام را نام برد. معمولا در کلاس های گروهی به علت وجود تعداد زیادی دانش آموز زمان کافی برای پاسخگویی به سوالات و رفع اشکالات تک تک افراد وجود ندارد.

علاوه بر این از آن جایی که تعداد زیادی از دانش آموزان در این نوع از کلاس ها وجود دارد ممکن است دانش آموز نتواند آموزش متناسب با سطح علمی و یادگیری خود را دریافت کند به عبارتی مدرس تیز فرصت این را ندارد تا به صورت ویژه بر روی نیازهای دانش آموزان تمرکر کند. همچنین می توان به موضوع نبود انعطاف در برنامه ریری نیز اشاره کرد. بازه زمانی کلاس های گروهی از پیش مشخص شده است و دانش آموز باید در زمان و روز مشخص شده در این کلاس ها حضور داشته باشد یعنی امکان تظابق تایم کلاس با نیازهای و برنامه های دانش آموز وجود ندارد.

تدریس خصوصی بهتر است یا گروهی؟

پیش از این به معرفی دو روش آموزش و مقایسه تدریس خصوصی و گروهی پرداختیم. باید توجه داشته باشید که باید متناسب با شخصیت دانش آموز و شرایط و روحیات او تصمیم و بهترین روش را انتخاب کنید. زیرا انتخاب بین این دو روش به عوامل مختلف مانند  یادگیری دانش‌آموز، بودجه، نیازهای آموزشی و  … بستگی دارد.

همچنین نکته قابل توجه این است که از آن جایی که تدریس خصوصی می تواند نقش مهمی در امر آموزش و یادگیری سریع تر دانش آموزان داشته باشد برای استفاده از این روش می باست به عوامل مختلف از جمله انتخاب دبیر مناسب دقت داشته باشید یا از مراکز و سامانه های مختلف فعال در این امر استفاده نمایید.

یکی از سامانه های فعال در امر ارائه خدمات آموزش خصوصی به صورت حضوری و آنلاین، سامانه دبیر یاب است. این سامانه با داشتن پشتوانه علمی لازم و با بهره گیری از اساتید و معلمان با تجربه در کلیه مقاطع و پایه های تحصیلی می تواند در امر آموزش و دستیابی به سطوح بالاتر دانش آموز نقش موثری داشته باشد. با ورود به این سامانه به آدرس اینترنتی dabiryab.com و یا با استفاده از گزینه جستجوی دبیر در ابتدای همین صفحه می توانید اقدام به جستجو و یافتن با تجربه ترین و متبحرترین اساتید در زمینه ها و رشته های تحصیلی مختلف نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *